HISTAMÍNOVÁ INTOLERANCIA A ŠPORT

Aj s histamínovou intoleranciou sa dá športovať.

Jedálničky nie sú len o chudnutí. V dnešnej dobe čoraz častejšie ľudia trpia histamínovou intoleranciou. Po získaní tejto diagnózy vôbec nevedia ako sa majú stravovať. Ja som sa už počas svojej praxe stretol s viacerými klientmi, ale každý bol v niečom špecifický a každého sme museli riešiť individuálne. Teraz sme riešili Robertu, ktorá je mladá nádejná hráčka Volejbal Prešov. Zavolal mi jej tréner, že má takú športovkyňu a boli by radi, ak by sme nadviazali spoluprácu. Dali sme si stretnutie, kde sme sa s Róbertou porozprávali a už počas rozhovoru som zistil, že ona má celkom silné reakcie v rámci HIT. Prešli sme si jednotlivé potraviny, čo má overené, čo vyskúšané a ako by sme to stravovanie rozdelili v priebehu dňa. To tiež nebolo jednoduché, keďže Róberta študuje, je ubytovaná na internáte, takmer neraňajkovala, cez deň toho veľa zjesť nestíhala, skoro každý večer mali tréningy a cez víkendy zápasy či turnaje. No pre mňa poriadna výzva a Róbertu zaujímalo či môže jesť banán  Povedal som jej moju predstavu a ona pod „prísnym“ pohľadom trénera Romana Nemetha prikyvovala, že to bude dodržiavať  Tak som sa pustil do písania jedálnička a ona do testovania banána  Dopadlo to celkom dobre. Ona zistila ,že ho jesť môže (nemala žiadne príznaky) a ja som jej do týždňa spracoval jedálniček. Opäť sme sa stretli a vysvetlili ako by to malo vyzerať. Na základe toho, že je mladá a športujúca žena som jej nastavil makroživiny + kcal, vysvetlil ako si ich sledovať (pochválim ju,že v tom už mala celkom prehľad), rozdelil jednotlivé porcie podľa jej denného režimu (kedy má školu a kedy tréning) a navrhol konkrétne potraviny a ich kombinácie. Teraz je už na nej, čo si z toho vyberie a zaradí do svojho životného režimu. Roberta miluje volejbal a je veľmi inteligentná na to, aby neodflákla jedálniček. Veď to ako sa bude stravovať teraz rozhodne o jej zdraví, regenerácii, výkone či športovej kariére. Veľmi jej držím palce, aby čo najskôr začala hrať (mala operáciu kolena) a aby jej výkonnosť išla hore každým zápasom. HIT nie je choroba, s ktorou sa nedá športovať, len treba chcieť a dodržiavať veci, ktoré vám vyhovujú.

Ak si neviete rady s výživou, obráťte sa na nás a my vám poradíme. Spolupracujeme aj s https://www.planeat.sk/, kde sú v alergologickej sekcii, lekárom presne navrhnuté stavovacie plány aj pre ľudí trpiacich histamínovou interelanciu.

Čo je to histamínová intolerancia?

Histamínová intolerancia (HIT) je stav charakterizovaný nepomerom medzi množstvom histamínu a jeho odbúravaním v organizme. Histamínová intolerancia môže byť spôsobená:

– nadmerným prísunom histamínu v potrave,

– vlastnou nadprodukciou histamínu v organizme,

– poruchou aktivity enzýmu diaminooxidázy (DAO) zodpovedného za odbúravanie histamínu.

Klinický obraz histamínovej intolerancie

HIT sa prejavuje pestrými príznakmi, ktoré môžu byť na jednej strane rýchlo nastupujúce a na strane druhej chronické. Z rýchlo nastupujúcich príznakov je najčastejšia nasledujúca symptomatológia:

– kožná (sčervenanie, svrbenie, opuchy, urtikaria)

– gastrointestinálna (kŕčovité bolesti brucha, nadúvanie, pyróza, hnačka)

– respiračná (kašeľ, dýchavica, zahlienenie, kýchanie, nádcha, opuch pier a jazyka)

– kardiovaskulárna (migréna, poruchy srdcového rytmu, zmeny krvného tlaku, závrat)

Z chronických príznakov sú to predovšetkým chronická únava, nervozita,nespavosť, úzkosť, depresia, panická porucha a bolestivá menštruácia. zdroj

Kontakt - MGR. GABRIEL HARČARIK, PHD.

Kontakt - MGR. ZUZANA HARČARIKOVÁ

Kde nás nájdete?